Perspektiva iz koje posmatramo situacije u životu i poslu često može biti ključna za razumevanje problema i donošenje pravih odluka.
Zoom in – zoom out
Aktivnost koju sam imao za vikend podstakla me je da napišem ovaj blog. Rođendanski poklon koji sam dobio od supruge, pored neverovatnog osećaja koji sam doživeo, još jednom me je podsetio koliko je perspektiva pogleda na situaciju bitna u životu. O čemu se zapravo radi? Pre dva meseca dobio sam na poklon termin za let paraglajdingon, iskustvo koje je svakako ostavilo veliki utisak na mene samo po sebi. Adrenalin u startu, a zatim mir i tišina, ako izuzmemo vetar koji je zapravo samo pojačavao osećaj slobode. Prostranstvo koje sam imao priliku da vidim sa visine od oko 1000 metara bilo je veličanstveno – cela Vojvodina kao na dlanu, a perspektiva pogleda činila se beskonačnom. U nekoliko sekundi mogao sam da sagledam deo površine za koji bi mi bilo potrebno nekoliko dana da ga obiđem automobilom, i to na potpuno drugačiji način. S druge strane, kada sam pokušao da lociram mesto odakle smo krenuli i porodicu koja me je dole čekala i snimala, nisam uspeo ni približno.
Kada sam se prizemljio, odmah mi je jedna misao prošla kroz glavu. Kao neko ko već godinama vodi kompaniju Positive na organizacionom i operativnom nivou, veoma sam svestan koliko je važno sagledavanje određene situacije iz različitih uglova, ali i sa različitih nivoa. Podizanje glave iznad situacije, posebno u trenucima velike opterećenosti i zatrpanosti svakodnevnim zadacima, često je jedini pravi korak. Perspektiva koju sam već pomenuo nije ista kada je glava spuštena dok na računaru ili papiru pokušavamo da pronađemo rešenje, zatrpani gomilom informacija, brojeva, i glasova, u poređenju s onom kada podignemo glavu i „odozgo“ pogledamo na isti problem – rešenje se često pojavi u sekundi. Tada obično dolazi ona dobro poznata rečenica: „Zar je moguće da mi je rešenje sve vreme bilo ispred nosa?“ Isto tako, ukoliko se sve posmatra samo iz „ptičije perspektive“, gubi se nit u pronalaženju pravog puta ka cilju.
Važnost promene perspektive u menadžmentu
Kao menadžer, jednom od ključnih veština smatram sposobnost da menjamo perspektivu u zavisnosti od situacije. Da bismo doneli ispravne odluke, neophodno je znati kada treba „zumirati“ i usmeriti se na detalje, a kada se treba „uzdići“ i sagledati širu sliku. Upravo ta sposobnost fleksibilnog kretanja između različitih nivoa razmišljanja omogućava nam da prepoznamo suštinske probleme i pronađemo rešenja koja možda nisu očigledna na prvi pogled.
Često smo skloni da se zaglavimo u mikromenadžmentu, gde nas previše detalja sprečava da vidimo celinu. S druge strane, ako stalno gledamo sa velike visine, možemo izgubiti fokus na konkretne zadatke koji vode ka ostvarivanju ciljeva. Zato je važno balansirati između „zoom in“ i „zoom out“ perspektiva. Menadžeri moraju biti spremni da se prilagode situaciji i posmatraju je na pravi način. U trenutku kada pravilno procenimo iz koje perspektive treba posmatrati problem, mnogo lakše ćemo pronaći adekvatno rešenje.
Ova situacija bila je samo još jedan podsetnik na neophodnost promene perspektiva u zavisnosti od date situacije. Što je hijerarhijska funkcija viša, potreba za stalnom promenom pravca i nivoa razmišljanja postaje sve važnija. Nije ništa drugačije ni sa pozicije glave porodice, a ovde mislim i na mame i na tate – princip je isti, sve ostalo su nijanse, kako kaže jedan poznati umetnik. 🙂
A što se paraglajdinga tiče – probajte ga, nećete se pokajati!